Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

W obszarze emocji nie ma dobrych czy złych uczuć – każde z nich ma swoje znaczenie i funkcję. Jednak czasem możemy przeczuwać, że emocje są dla nas zbyt przytłaczające lub trudne do zrozumienia. Wtedy warto sięgnąć po narzędzia, które pomogą nam sobie poradzić. W tym artykule przedstawimy kilka sposobów, jak radzić sobie z trudnymi emocjami i przeciwdziałać temu, aby nasze odczucia nas przytłoczyły.

Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?

Czasem emocje nas ogarniają i mają nad nami pełną kontrolę. Czy to gniew, smutek, lęk czy złość – każda trudna emocja wymaga od nas uwagi i odpowiedniego podejścia. Warto nauczyć się radzić sobie z takimi uczuciami, aby nie wpływały negatywnie na nasze życie.

Przede wszystkim – rozpoznaj emocję

Pierwszym krokiem do radzenia sobie z trudnymi emocjami jest świadomość, co tak naprawdę nas ogarnia. Często bywa tak, że nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić, co czujemy – to wówczas trudno sobie pomóc.

  • Warto zadać sobie pytanie: co dokładnie czuję?
  • Zastanów się, jakie są fizyczne oznaki twojego nastroju (np. zwiększone tętno, pocenie się, łzy)
  • Zastanów się, co wywołało tę emocję

Jeśli potrafisz w pełni zrozumieć i nazwać swoje emocje, stają się one bardziej kontrolowalne.

Nie bagatelizuj swoich emocji

Często bywa tak, że próbujemy zignorować nasze emocje, przypisywać je do przelotnego nastroju albo uznajemy, że nie zasługują one na uwagę. To błąd – nie ma bowiem coś takiego jak „zbyt mała” emocja.

Nie ignoruj swoich uczuć – zawsze warto dokładnie je przeanalizować

Mów o tym, co cię dręczy

Często spotykamy się z sytuacją, w której nasze emocje wynikają ze stresującej sytuacji albo napiętego związku. W takim przypadku warto porozmawiać z kimś o tym, co nas dręczy.

  • Szukaj wsparcia u bliskiej osoby
  • Zadawaj pytania – zapytaj, co twoi rozmówcy myślą na dany temat
  • Dbaj o merytoryczną, konstruktywną rozmowę

Przyjrzyj się różnym perspektywom

Często bywa tak, że nasze emocje wynikają z jednostajnego, węższego spojrzenia na sytuację. Warto zastanowić się nad innymi perspektywami, aby zdobyć większą wiedzę.

Pomyśl o innych sposobach na rozwiązanie sytuacji

Metoda polegania na oddychaniu

Oddychanie jest jednym z najlepszych sposobów na złagodzenie emocji. Uważne, wolne oddychanie z obniżeniem tętna i spowolnieniem działań to klucz do uzyskania spokoju.

  • Siedź w wygodnej pozycji
  • Skoncentruj się na oddechu – zrób kilka głębokich wdechów z pęcherzem na brzuchu
  • Zaprezentuj sobie w myślach coś lub kogoś, co sprawia ci przyjemność

Ruch fizyczny

Regularna aktywność fizyczna korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, obniża poziom stresu i poprawia funkcjonowanie mózgu.

Odkryj dla siebie nową formę aktywności – taniec, bieganie czy jazda na rowerze

Wniosek

Radzenie sobie z trudnymi emocjami wymaga od nas dużo zrozumienia, cierpliwości i samodyscypliny. Warto zmienić swoje podejście, przywnować dobre nawyki i przede wszystkim skorzystać z pomocy innych osób, które będą w stanię nam pomóc.