Polacy najmniej rozrywkowym narodem świata?

Polacy zajmują ostatnie miejsce w światowej „Lidze Dobrej Zabawy”– wynika z badań portalu społecznościowego Badoo.com, przeprowadzonego w związku z trwającym karnawałem.
Najlepiej na świecie potrafią się bawić Argentyńczycy. W Europie na pierwszym miejscu uplasowali się Hiszpanie, Polaków wyprzedzają też Rosjanie i Niemcy.

Polacy bawią się rzadziej niż jakiekolwiek inne narodowości na świecie – wynika z pierwszego, międzynarodowego badania przeprowadzonego przez Badoo.com/pl/ – portal społecznościowy służący do poznawania nowych ludzi.

Częściej od nas bawią się Rosjanie, dwa razy częściej niż my z uciech życia korzystają Niemcy.

„Karnawał to okazja do dobrej zabawy” – mówi Louise Thompson, dyrektor ds. PR –  portalu liczącego ponad 170 milionów użytkowników ze 180 krajów, w którym można czatować, umawiać się na randki i poznawać nowych ludzi. „Choć w Polsce karnawał był zawsze hucznie obchodzony, wygląda na to, że dziś Polacy, bardziej niż inne narody, powinni wrócić do tej tradycji.”

W ankiecie Badoo zapytało 17 000, głównie młodych, osób z 17 krajów świata, jak często „naprawdę dobrze się bawią”, np. wychodząc ze znajomymi.

Badanie ujawniło, że przeciętny Polak, dobrze bawi się tylko nieco ponad 5 (5,3) dni w miesiącu, co plasuje nasz kraj na ostatnim miejscu w rankingu, tak w skali europejskiej, jaki i światowej.

Nawet zajmujący przedostatnie miejsce światowego rankingu młodzi Rosjanie bawią się prawie 7 (6,7) dni w miesiącu. Młodzi Argentyńczycy, którzy są liderami dobrej zabawy na świecie, bawią się trzy razy częściej niż Polacy – prawie 15 (14,8) dni w miesiącu lub co drugi dzień.

41% młodych Argentyńczyków, 31% młodych Niemców i nawet 13% młodych Rosjan twierdzi, że dobrze bawią się „prawie codziennie” w porównaniu z zaledwie 9% młodych Polaków.

Najczęściej w Europie bawią się Hiszpanie. Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej w kraju, ponad jedna trzecia (34,2%) młodych Hiszpanów uważa, że dobrze się bawi „prawie codziennie”, a przeciętny młody Hiszpan korzysta z życia 13 (12,9) dni w miesiącu. Nawet znani z ciężkiej pracy młodzi obywatele Niemiec bawią się 12 (12,1) dni w miesiącu – czyli ponad dwa razy częściej niż Polacy.

„Wygląda na to, że my, Polacy traktujemy siebie zbyt poważnie” – mówi Matylda Setlak, konsultantka ds. PR, mieszkająca w Wielkiej Brytanii, prowadząca kampanie w mediach adresowanych do Polonii. „Na to złożyło się wiele czynników, takich jak nasza historia i doświadczenia, wojna, komunizm. Różnicę w mentalności zauważyłam natychmiast po przyjeździe do Wielkiej Brytanii – Brytyjczycy są nastawieni do życia zdecydowanie bardziej pozytywnie niż Polacy.”

Czy jednym z takich czynników może również być klimat panujący w Polsce?

Jak pokazuje badanie Badoo, cieplejsze nacje bawią się częściej niż zimne. W czołówce „Ligi Dobrej Zabawy” znalazły się kraje cieszące się wysokimi temperaturami, zaś na jej końcu Polska i Rosja czyli państwa, w których przez znaczną część roku panuje chłód.

„Umiejętność dobrej zabawy to zarówno sztuka, jak i talent” – mówi Thompson. „Wiąże się często z byciem spontanicznym, a to wymaga rezygnacji z kontroli. Być może badanie ujawnia trudność Polaków w tym zakresie”.

„Zabawa jest ważną częścią naszego życia” – dodaje Thompson. „Nasze badania sugerują, że niektórzy Polacy niestety nie mają za wiele frajdy”.

Powyższy ranking jest oparty na odpowiedziach na pytanie: Jak często naprawdę dobrze się bawisz?

Tabela: Narody bawiące się najmniej – świat

Miejsce Narodowość Ilość dni zabawy w miesiącu
1 Polska 5.3
2 Rosja 6.7
3 Belgia 8.8
4. Francja 9.7
5. Kanada 9.9
  • Powyższy ranking jest oparty na odpowiedziach na pytanie: Jak często naprawdę dobrze się bawisz?

Tabela: Narody bawiące się najlepiej – Europa

Miejsce Narodowość Ilość dni zabawy w miesiącu
1. Hiszpanie 12.9
2. Niemcy 12.1
3. Włosi 11.6
4. Brytyjczycy 11.3
5. Holendrzy 11.2
  • Powyższy ranking jest oparty na odpowiedziach na pytanie: Jak często naprawdę dobrze się bawisz?

Tabela: Narody bawiące się najlepiej – świat

Miejsce Narodowość Ilość dni zabawy w miesiącu
1. Argentyńczycy 14.8
2. Meksykanie 13.7
3. Turcy 13.0
4. Hiszpanie 12.9
5. Niemcy 12.1
  • Powyższy ranking jest oparty na odpowiedziach na pytanie: Jak często naprawdę dobrze się

Źródło: 17000 użytkowników portalu Badoo z 17 krajów, po 1000 osób z każdego kraju – losowo wybranych online przez portal. Wybrane osoby to przeważnie dwudziesto- i trzydziestolatkowie.

Dodaj komentarz