Zdjęcie polskiej fotografki najlepsze w USA

Joanna_Stoga_fot_Slawek_PrzerwaJoanna Stoga, fotografka związana z Wrocławiem, została po raz kolejny nagrodzona – tym razem za oceanem. Jej zdjęcie pt. „Tańczące Tulipany”, wykonane techniką rentgenowską, zajęło pierwsze miejsce w konkursie organizowanym przez Georgia O’Keeffe Museum w Santa Fe. Wśród wyróżnionych prac znalazła się też jej druga fotografia rentgenowska – „Tulipsy”. Jury wybrało zwycięzców spośród 3830 prac nadesłanych z 17 krajów.

International Fine Art Photography Competition_Paryz_2012_Qi_oset_Joanna_Stoga

Tegoroczny konkurs, organizowany przez Georgia O’Keeffe Museum w Santa Fe w USA, poświęcony był tematyce kwiatów. Jego idea zrodziła się z potrzeby uczczenia 125. rocznicy urodzenia słynnej malarki i patronki muzeum, Georgii O’Keeffe, dla której kwiaty były jednym z najczęstszych motywów artystycznej pracy. W skład jury weszli między innymi dyrektorzy galerii, edytorzy, osoby związane z wydziałem fotografii na uniwersytecie w Santa Fe oraz słynąca m.in. z portretów celebrytów – fotografka Joyce Tenneson. Praca Joanny Stogi znalazła się na podium obok zdjęć Janet O’Neal i Lisy Gamble.

– Od początku istnienia fotografii kwiaty są dla artystów fotografików jednym z ulubionych tematów. Wybrałam tulipany, bo to jedne z moich ulubionych kwiatów. Zwycięstwo w takim konkursie cieszy ogromnie zwłaszcza, że w jury zasiadały prawdziwe autorytety. Joyce Tenneson ma w swoim dorobku niezwykłe zdjęcia kwiatów a jej portrety czynią ją jedną z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich artystek – mówi Joanna Stoga.

Muzeum w Santa Fe – organizator konkursu, powstałe w 1997 roku ku czci Georgii O’Keeffe,  odwiedzanie jest co roku przez ponad 2 miliony osób z całego globu. To jedyne i największe miejsce kultu tej światowej sławy artystki, prezentujące ponad 3 tysiące jej prac, w tym obrazów, rysunków i rzeźb.

Nagrodzona w USA Joanna Stoga w swojej pracy najczęściej sięga po różnego typu medyczny sprzęt rentgenowski, który pozwala „prześwietlać anatomię wybranych obiektów”, wykraczając daleko poza klasyczną fotografię.

– Fotografia rentgenowska jest o tyle trudniejsza, że nie pomaga ani światło ani kolor  – najbardziej liczy się dobra kompozycja. To niezwykle istotne zwłaszcza w przypadku kwiatów – choć od początku istnienia fotografii są one dla artystów fotografików jednym z ulubionych tematów, to bardzo trudno uniknąć w tym przypadku banalnych ujęć. Wybrałam tulipany, bo to jedne z moich ulubionych kwiatów. Wciąż mnie zaskakują i wciąż nie jestem do końca zadowolona z portretów, jakie im robię. Myślę, że tulipany to dla mnie temat na całe życie – wyznaje artystka.

Jej najbardziej znane serie zdjęć to m.in. „Qi”, „The X-Files”, „Yum” i „Pontaderia”. Oprócz sprzętu rentgenowskiego wykorzystuje aparaty typu Camera Obscura oraz szlachetne techniki fotograficzne, między innymi mokry kolodion. Fotografuje dla licznych festiwali, takich jak Brave Festival, Jazz nad Odrą, Jazztopad, Avant Art Festival czy Wrockfest. Liczne prace Joanny znajdują się w muzeach i rękach prywatnych kolekcjonerów.

Joanna Stoga ukończyła Europejską Akademię Fotografii w Warszawie. Na swoim koncie ma już złoty medal przyznawany przez Royal Photographic Society za najlepsze portfolio w konkursie International Garden Photographer of the Year Competition w Londynie, Juror Award of Merit na międzynarodowym konkursie IFAPC – Grand Prix de la Découverte (Paryż 2012), a także finał w Annual Spring Photography Contest 2012 organizowanym przez Photographer’s Forum Magazine w Santa Barbara.

fot – Joanna Stoga

Dodaj komentarz