Nie od dzisiaj ludzie mają problemy różnego rodzaju problemy zdrowotne. Mowa tutaj o alergiach lub nietolerancjach pokarmowych. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić co to jest nadwrażliwość na gluten
Czy można mieć nadwrażliwość na gluten?
Jeśli chodzi o nadwrażliwość pokarmową to objawia się tym, iż występuje nieprawidłowa reakcja organizmu na określone pożywienie. Nadwrażliwość może przybierać zarówno postać nietolerancji pokarmowej, jak i alergii. Nietolerancja pokarmowa objawia się głównie bólami brzucha, wzdęciami, nawracającymi infekcjami, reumatyzmem, migreną lub chorobami skóry (egzema, swędzenie, suchość, łuszczenie) i innymi objawami.
Wrażliwość na gluten, choć jej objawy nie są tak dokuczliwe jak alergie, jest trudna do zdiagnozowania. Testy to wymagane testy krwi, stolca lub skóry, aby odróżnić nietolerancje od alergii. Przyczyny alergii pokarmowych mogą obejmować wiele czynników – od genetyki po związany ze stylem życia (higiena, przedwczesne wprowadzanie do diety dziecka nowych pokarmów), zanieczyszczenie środowiska, zatrucie metalami ciężkimi oraz obecność różnego rodzaju konserwantów w żywności. Do najczęstszych nietolerancji pokarmowych należą produkty zawierające gluten, białko mleka lub jajka. Jakie objawy ma nadwrażliwość.
Przede wszystkim są to: Nieżyt nosa, zapalenie zatok, astma, zapalenie stawów, bóle mięśni i stawów. Wzdęcia, nudności, zaparcia, biegunka, kolki, wahania wagi. Pokrzywka, egzema, atopowe zapalenie skóry. Zmiany nastroju, nieuwaga, zachowanie, depresja, lęk, bóle głowy, migreny. Co powinny jeść, a co unikać osoby, które nie tolerują glutenu? Ważne jest, aby nie stosować diety na własną rękę, gdyż możemy sobie tylko zaszkodzić. Trzeba wprowadzać produkty bezglutenowe. Należą do nich między innymi: kukurydza, ryż, ziemniaki, soja, proso, gryka, tapioka, amarantus, maniok, rośliny strączkowe, sorgo, orzechy, mięso, jaja, owoce, warzywa. Warto też zapytać dietetyka o produkty, które trzeba omijać.