Jak wybrać pralkę?

Wybór pralki powinien być przemyślany, w końcu często korzystamy z tego urządzenia. Jak jednak znaleźć dobrą pralkę w dobrej cenie i na co zwrócić uwagę, by służyła nam ona przez wiele lat?
Średni żywot pralki wynosi od 4 do 7 lat.


Pierwsze na co zwracamy uwagę, to pojemność, zakres cykli prania a także ładowanie od góry lub z przodu. Podstawowa ładowność od 5-6 kg jest wystarczająca dla prania ubrań 2-3 osób, z kolei głębsze pralki są idealne dla większych gospodarstw domowych.

Warto się także zastanowić, gdzie postawimy pralkę, tak, by bez problemu zmieściła się w pomieszczeniu i aby wkładanie oraz wyciąganie ubrań z bębna było dla nas wygodne. Zaletą pralek ładowanych od góry z pewnością jest niewielki rozmiar urządzenia. Z kolei pralki ładowane od frontu przeważnie cechują się szerszym wyborem parametrów niż inne tego typu urządzenia, ponadto blat urządzenia możemy wykorzystać. Należy zwrócić także uwagę na możliwość regulowania temperatury, ponieważ niektóre tkaniny wymagają prania w niskich temperaturach. Nie bez znaczenia jest także poziom hałasu. Zwróćmy uwagę na silnik – pralki wyposażone w silnik bezszczotkowy zwykle pracują o wiele ciszej.

Obecnie klasa energetyczna i zużycie wody nie ma większego znaczenia podczas decyzji o zakupie.
Zakup urządzenia niekoniecznie musi być drogi, już za tysiąc złotych można kupić sprawny i satysfakcjonujący sprzęt. Wydanie większej sumy wcale nie oznacza, że nasz sprzęt będzie działał dłużej.
Jeśli nie mamy dużej powierzchni w łazience, dobrze sprawdzi się LG Vivace 200 F2WN2S6S4E. urządzenie ma głębokość 45, 5 cm, natomiast ładowność to 6, 5 kg. Ponadto urządzenie pracuje stosunkowo cicho, przez co sprawdza się w niewielkich mieszkaniach i kawalerkach. Cena modelu to 1500 zł. Istnieją także opcje pralek z suszarką. Po praniu wyciągamy z pralki uprane i suche pranie, co może być sporą zaletą jesienią lub w zimie, kiedy nie możemy sobie pozwolić na tradycyjne suszenie i rozwieszanie ubrań na balkonie.

Miłośnikom zwierząt z pewnością spodoba się model Beko Pupil, który oprócz standardowych funkcji zawiera program pozwalający usunąć sierść zwierząt.