Niedobór witaminy B9

Obecnie chyba nie ma osoby, która nie miałaby jakichkolwiek niedoborów witamin i minerałów w swoim organizmie. Często w organizmie brakuje witamin z grupy B, witaminy C czy D3. Bardzo ważne jest kontrolowanie niedoborów szczególnie podczas planowania ciąży i to zarówno przez kobietę jak i mężczyznę. Takim niezbędnym składnikiem jest kwas foliowy. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić co może się stać jeśli wystąpi niedobór kwasu foliowego

Do czego prowadzi niedobór kwasu foliowego

Czym jest zatem kwas foliowy? Jest to nic innego jak niezbędną rozpuszczalną w wodzie witaminą naturalnie występującą w żywności, zwłaszcza w owocach, zielonych warzywach liściastych i wątrobie. Kwas foliowy to syntetyczna forma kwasu foliowego występująca w żywności wzbogaconej i suplementach, która ma wyższą biodostępność niż naturalny kwas foliowy. Nie każdy wie, że inną nazwą tego kwasu jest po prostu witamina B9. I bardzo dużo ludzi ma jej niedobór.

W organizmie nie może być ani za mało, ani za dużo minerałów, aby mogło ono efektywnie funkcjonować. W szczególności niedobór kwasu foliowego jest bardzo szkodliwy, ponieważ może prowadzić do chorób zwyrodnieniowych, osteoporozy, chorób układu krążenia i anemii. Niedobór kwasu foliowego jest szczególnie szkodliwy dla kobiet w ciąży, ponieważ zwiększa ryzyko wad cewy nerwowej płodu. Dlatego kobiety starające się zajść w ciążę i ciążę zawsze otrzymują od swoich lekarzy suplementy diety zawierające kwas foliowy. Zaleca się profilaktyczne stosowanie 0,4 mikrograma kwasu foliowego w pierwszych 3 miesiącach planowanej ciąży oraz w pierwszym miesiącu ciąży. Warto wspomnieć, że nadmiar kwasu foliowego zakryje brak witaminy B12, co z kolei prowadzi do zniszczenia układu nerwowego. Jakie są jeszcze skutki niedoboru tego kwasu? Na pewno zaliczamy do nich:

– zahamowanie wzrostu komórek w organizmie,
– brak koncentracji,
– przemęczenie,
– mała ilość czerwonych krwinek,
– bezsenność,
– problemy pamięcią,
– depresja, itp.

Warto zrobić sobie badania, aby sprawdzić poziom kwasu foliowego w organizmie. Jeśli okaże się niedobór to warto zacząć jego suplementację. Na rynku jest dużo suplementów z tą witaminą.